Jste zde

Domů » Horní Egypt

Luxor

Nejznámější památky

Giza - Cheopsova pyramida

Egypt patří k nejnavštěvovanějším africkým zemím a to hlavně z toho důvodu, že v něm návštěvník objeví mnoho významných památek. Nenajdete snad žádný jiný stát, v němž by bylo tolik svědků sta tisíce let staré kultury jako v Egyptě.

Pokud si vzpomenete na Egypt, určitě se vám nejdříve vybaví pyramidy. Tou nejznámější je určitě Cheopsova pyramida, kterou během své dovolené navštíví velká část turistů. Když se rozhodnete pro výlet ve forme plavby po řece Nil, většinou je v jeho rámci naplánována návštěva této pyramidy.

Muzeum v Luxoru

Muzeum v Luxoru

Působivé pyramidy a malebné pláže nejsou tím jediným, co stojí v Egyptě za návštěvu. Turisté by při svých cestách po severním africkém státě u Středozemního a Rudého moře neměli určitě vynechat návštěvu muzea v Luxoru, které uchovává staroegyptské kulturní dědictví.

Chrám královny Hatšepsut

Egypt - chrám bohyně Hatšepsut

Údolí v zátoce u místa Dér el-Bahrí (nebo také Deir el-Bahari, v překladu "Severní klášter"), označovali staří Egypťané jako "Džeseru" – svaté místo, o kterém si mysleli, že je prahem mezi pozemským a posmrtným životem. Na tomto antickém pohřebišti, severně od místa Théby, nalezli archeologové množství různých skalních hrobek a impozantní zádušní chrámy faraónů Mentuhotepa a Thutmosise III. a královny Hatšepsut.

Chrám v Karnaku

Chrám v Karnaku

Chrámové komplexy v Karnaku a v Luxoru jsou pozůstatky svatého města Veset - původně nazývané Théby, které bylo dlouhá léta hlavním městem a kulturním centrem bývalé říše.
Karnacký chrám byl stavěn za vlád mnoha egyptských faraónů a různě tak dostavován déle jak 1500 let. Této okolnosti také vděčí za to, že se stal nejvýznamnějším chrámových komplexem země. Chrám v Karnaku platil právem za svatyni raného Egypta. Také své současné ocenění – zařazení do seznamu památek světového dědictví UNESCO – získal právem.

Horní Egypt - chrám v Luxoru, 2.část

Chrám v Luxor - jeden z obelisků

Chrám v Luxoru se skládá z velkého pylonu, který byl obklopen vysokými sochami a obelisky, z nichž jeden byl převezen v 19. století do Paříže a vystavován na náměstí Place de la Concorde. Nástěnný reliéf představuje bojovou scénu z bitvy u Kadeše, v dnešní Sýrii. Již po generace platili Chetité za úhlavní nepřátele, první bitvu vyhrál Ramses a opojen vítězstvím dokázal jen o rok později nepřítele definitivně zničit.

Horní Egypt - chrám v Luxoru, 1.část

Mešita Abu el-Haggag v chrámovém komplexu, egyptský Luxor

Na jihu Luxoru postavil panovník Amenhotep III. chrám, který tenkrát měřil jen 195 metrů. Chrám v Luxoru je zasvěcený rodině boha s lidskou podobou, často také stvořiteli světa s beraní hlavou Amunovi. Honosí se bohatě dekorovanými a okrasnými stěnami, sloupy a obrazy bohů. Přepychový bulvár se zahradami a velkým množstvím soch faraónů vede k asi 3 km severně položenému chrámu v Karnaku.

Stránky